Nieznani projektanci Gieschego

Dla Gieschego pracowali projektanci, którzy nie są znani z imienia i nazwiska, a stworzyli tak wspaniałe serwisy Art déco jak: „Polonia”, „Katowice”, „Krystyna”, „Wanda”, Łucja” i inne, czy też figurki rusałki, kobiety z wachlarzem, figurkę klęczącej kobiety z misą.

Lata 20. i 30. XX wieku zaowocowały szeregiem wyrobów charakterystycznych tylko dla Gieschego, w szczególności wspomniane figurki oraz serwisy o nazwach “Katowice” i “Krystyna”. Obecnie wyroby fabryki Gieschego nadal zachwycają nas swoją finezją i kunsztem wykonania.

Niestety, serwisy „Katowice” i „Krystyna” popadły w zapomnienie i nie są dzisiaj wizytówką Górnego Śląska, a przecież mogłyby być ambasadorami górnośląskiej myśl artystycznej. Serwisy „Katowice” i „Krystyna” powinny być kojarzone ze szlachetnością i kulturą, gdyż właśnie te cechy konotuje porcelana – symbol zamożności i ponadczasowego wdzięku. Około 90% produkcji porcelany „Giesche” sprzedawano na rynku polskim, a 10% eksportowano za granicę. Najbardziej prestiżową produkcję stanowiły serwisy dyplomatyczne dla polskich ambasad na całym świecie. Najbardziej znanymi serwisami w okresie międzywojennym były serwisy Art déco forma 33 i 36.

Wazony nieznanych projektantów Giesche

Styl Art déco to przede wszystkim prostota geometrycznych wzorów, połączenie elegancji z funkcjonalnością. Serwisy kawowe “Forma 36”, “Łucja” czy zdobiony srebrnym lusterem, efektowny “Empire” w stylu Art déco, dostępne są na naszej ekspozycji, pokazującej wyroby fabryki “Giesche” na przestrzeni lat funkcjonowania koncernu. Zapraszamy do Tułowic!