Blog

O Autorach bloga:

Irena i Roman Gatys są kolekcjonerami i miłośnikami śląskiej porcelany od ponad 30 lat. Ich zainteresowania dotyczą wszystkich zagadnień związanych z historią porcelany na Śląsku od 1820 roku do chwili obecnej. Zajmują się badaniem i dokumentowaniem dziejów porcelany śląskiej, a także poszukiwaniem i zbieraniem materiałów związanych z działalnością fabryk i manufaktur porcelany.
W posiadaniu Państwa Gatysów jest kolekcja wyrobów porcelanowych, zawierająca egzemplarze z pierwszej powstałej na Śląsku fabryki, a także z kolejnych fabryk, aż do czasów współczesnych. W kolekcji jest wiele ciekawych i mających muzealny charakter wyrobów. Kolekcja uzupełniona jest licznymi materiałami, dokumentami oraz katalogami z poszczególnych fabryk. Mimo, że kolekcja jest bardzo obszerna cały czas jest kompletowana i uzupełniana.
Irena i Roman Gatys współpracują z wieloma instytucjami kultury, wśród nich są Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Śląskie w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Ziemi Opolskiej w Opolu, Muzeum Śląskie w Görlitz (Schlesisches Museum zu Görlitz), Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Muzeum Śląskiej Porcelany w Tułowicach, Górnośląskie Muzeum w Ratingen (Oberschlesisches Landesmuseum Ratingen), Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum Cerami w Bolesławcu, Zamek Cieszyn, Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie Koźlu i wiele innych. Dzięki tej współpracy udało się zaprezentować szerokiemu ogółowi wiele ciekawych wyrobów porcelanowych pochodzących ze śląskich fabryk porcelany.
W roku akademickim 2014/2015 w ramach współpracy Państwa Gatysów z Akademią Sztuk Pięknych był realizowany projekt pt. Koncepcja konferencji i warsztatów służących ponownemu wdrożeniu fasonu ceramicznego „Katowice” wyprodukowanego przez Porcelanę Śląską w latach 30-tych wraz z nowymi elementami zdobniczymi zaprojektowanymi przez ASP Katowice w ramach obchodów 150-lecia Katowic.
W okresie wrzesień – grudzień 2014 roku Gatysowie uczestniczyli wraz z projektantami i naukowcami w projekcie Fundacji Giesche polegającym na zdigitalizowaniu figurek z Fabryki Porcelany Giesche/Bogucice z Katowic – Bogucic.
Efektem ponad 30-letniego zainteresowania tym tematem, oprócz imponującej porcelanowej kolekcji, jest również 11 książek o śląskiej porcelanie między innymi ”Encyklopedia Śląskiej Porcelany tom I”, „Fabryka Porcelany Giesche Katowice Bogucice”, „Fabryka Porcelany w Żarach 1888-1945 Porzellanfabrik Sorau”, „Fabryka Porcelany Huta Franciszka Ruda Śląska Bykowina”, „Motywy orientalne na śląskiej porcelanie z pierwszej połowy XX wieku”, Fabryki porcelany Górnego Śląska”, „Żarska porcelana 1888 – 1945 Sorauer Porzellan”, „Wzornictwo przemysłowe fabryki porcelany Krister-Wawel-Kristoff w Wałbrzychu 1831-2014”. Są też autorami licznych artykułów w prasie fachowej w tym: „Gazeta Antykwaryczna”, „Art. & Business”.
Pani Irena Gatys jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Śląskiej Porcelany i Widokówki w Nakle Śląskim.
Pan Roman Gatys otrzymał w kolejnych latach 2011 i 2012 pierwszą nagrodę w konkursie Gazety Wyborczej Ingmara Vilkvista za jednoaktówkę po śląsku. W 2013 roku Roman Gatys otrzymał za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury nagrodę Gracja ufundowaną przez Wójta Gminy Świerklaniec. Roman Gatys jest również stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego. W ramach stypendium powstał projekt pt.: Przedwojenne wzory wracają na nasze stoły.

Irena i Roman Gatys w 2009 roku zostali laureatami Nagrody Powiatu Tarnogórskiego Orła i Róży.
Państwo Gatysowie zostali w 2012 roku laureatami konkursu Lubuski Wawrzyn Naukowy za najlepszą książkę popularnonaukową – „Żarska porcelana 1888-1945 Sorauer Porzellan”.
W 2015 roku Roman Gatys otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury.
Irena Gatys jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2022 roku. W ramach stypendium przygotowała Wirtualną Encyklopedię Śląskiej Porcelany.
W odkrywaniu tajników śląskiej porcelany uczestniczy także córka Maja. Irena i Roman Gatys wspierają się we wspólnej pasji kolekcjonerskiej, a ich córka Maja jest świetnym materiałem na archeologa śląskiej porcelany.