Porcelana miśnieńska od śląskiego odkrywcy

Śląsk przodował w produkcji porcelany w Europie. Głównym odkrywcą składu porcelany w 1708 roku był urodzony w miejscowości Kieslingswalde (obecnie Sławnikowice k/ Zgorzelca) na Śląsku hrabia Ehrenfried Walter von Tschirnhaus. Na rozwikłanie zagadki otrzymywania porcelany stracił kawał życia. Po wykonaniu setek doświadczeń udało mu się w końcu, jako pierwszemu w Europie, otrzymać stopioną masę porcelanową, która jednak odbiegała od białej porcelany. Prace realizował do końca życia na przemian w Sławnikowicach lub w Dreźnie. W czasach panowania Augusta Mocnego wtajemniczył w całą sprawę alchemika Böttgera, który staje się jego pomocnikiem. W 1709 r. Böttger zdołał wynaleźć białą porcelanę, w tym samym czasie Tschirnhaus umiera i cała sława odkrywcy porcelany spada na jego pomocnika. Jednak bez mrówczej pracy Tschirnhaus, zachwycające wyroby miśnieńskiej manufaktury nigdy by nie powstały.

Hrabia Ehrenfried Walter von Tschirnhaus

Tiefenfurt (Parowa) to śląska miejscowość, która była jednym z wiodących regionów produkcji porcelany w Europie. Sto lat po odkryciu masy porcelanowej przez Ehrenfrieda Waltera von Tschirnhausa, Parowa zaczęła słynąć z produkcji porcelany.
Pierwszy fajans ceramiczny powstał tam w 1808r. Wyroby z trzech największych fabryk Parowej zdobią nasze ekspozycje.

Zapraszamy na wystawę i ciekawe opowieści do Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach!