Porcelana śląska na olimpiadach

Rozpoczęły się XXXIII Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Śląskie fabryki porcelany nie wyprodukują z tej okazji już żadnego okolicznościowego wyrobu. Wszystkie śląskie fabryki zostały niestety zamknięte. Pierwsze znane nam wyroby z okazji olimpijskich igrzysk nowożytnych w naszych fabrykach porcelany powstały na olimpiadę w Berlinie w 1936 roku. Fabryka Porcelany Tuppacka z Parowej / Tuppack Porzellanfabrik Tiefenfurt na zamówienie komitetu olimpijskiego wyprodukowała puchary i komplety śniadaniowe z symbolami olimpijskimi. Także w fabryce Reincholda Schlegalmilcha Tułowice / Reinhold Schlegelmilch Porzellanfabrik Tillowitz i Fabryce Porcelany Koenigszelt Jaworzyna Śląska / Porzellanfabrik Koenigszelt powstały patery i popielniczki z symbolami olimpijskimi. 

Po drugiej wojnie światowej znane są wyroby wyprodukowane z okazji olimpiady w 1972 roku. Fabryka Porcelany Karolina Jaworzyna Śląska wyprodukowała serwis na olimpiadę w München / Monachium. Także Fabryka Porcelany Bogucice później Śląska Porcelana Katowice Bogucice, również produkowała dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego serwisy i patery. 

Wyroby śląskich manufaktur nie ograniczały się wyłącznie do serwisów użytkowych. Często produkowano porcelanę do celów reklamowych lub prezentowych. W naszym muzeum ukazana jest wystawa porcelany prezentowej, wręczanej na jubileusze, święta lub z okazji ukończenia nauki na prestiżowej uczelni. Muzeum Porcelany Śląskiej prezentuje porcelanę reklamową marki Sorau, popielniczki C.T. z logiem wytwórni tytoniowych.

Przygotowujemy wystawę porcelany użytkowej z lat 70 XXw. na której jeszcze w tym roku dostępna będzie kolekcja misiów olimpijskich wyprodukowanych przez Fabryki Porcelitu Stołowego Tułowice. Do zobaczenia w muzeum!

Filiżanka na Olimpiadę Monachium 1972. Fabryka Porcelany Karolina Jaworzyna Śląska