Pierwsze koszyczki do szklanek na herbatę pojawiły się pod koniec XVIII wieku w Rosji i Niemczech. W XIX i na początku XX wieku spotykamy je również we Francji, Rosji i Polsce. Po I wojnie światowej zachwycała się nimi Europa Wschodnia, a w Europie Zachodniej przestały być używane. Były produkowane z różnych metali jak cyna, srebro, mosiądz czy aluminium, a w drugiej połowie XX wieku z plastiku.
Szklanka z koszyczkiem weszła do polskiej tradycji sztuki użytkowej już w XIX wieku, a szczególnie została rozpropagowana w czasach PRL-u. Dlatego wyprodukowane koszyczki dla szklanek do herbaty z porcelany mogą nas dziwić. Szczególnie dlatego, że były produkowane w okresie międzywojennym przez Porzellanfabrik Koenigszelt w Jaworzynie Śląskiej, po wojnie przemianowanej na Fabrykę Porcelany Karolina. Znane są nam dwie wersje porcelanowych koszyczków produkowanych w Jaworzynie Śląskiej: srebrzone galwanicznie i białe ze złotymi uchwytami. Po II wojnie światowej nie wznowiono produkcji porcelanowych koszyczków do szklanek na herbatę.
Koszyczek do herbaty. Fabryka Porcelany Koenigszelt, Jaworzyna Śląskiej
Codzienna przerwa na herbatę jest jedną z najstarszych tradycji świata, bez niej nie byłoby koncernów porcelanowych. Muzeum Porcelany Śląskiej prezentuje na ekspozycji serwisy herbaciane znanych śląskich przedwojennych manufaktur. Zwiedzając nasze muzeum możesz dowiedzieć się do czego służyły poszczególne wyroby porcelanowe. Niezwykle ciekawe są porcelanowe zaparzacze do herbaty.
Zaparzacze porcelanowe, Porzellanfabrik Rauschert Kowary