Projekt: Filiżanka Katowice 2015

Styl Art deco widoczny na naszych ekspozycjach oznacza sztukę dekorowania posługującą się malarstwem, grafiką, aranżacją wnętrz oraz zdobieniem porcelany. Styl był modny w latach 1919-1939, po popularnej niegdyś secesji. Art deco łączy w sobie opływowe formy secesji, barokowy przepych, rokokową dekoracyjność i kubistyczną geometrię. Dużą rolę odgrywa również aspekt praktyczny i funkcjonalny. Piękne wnętrza art deco można podziwiać w Muzeum w połączeniu z kawową Żarską porcelaną. Ten styl jest również widoczny na porcelanie z Katowic, produkcji Giesche. Zapraszamy na wystawę stałą do Muzeum Porcelany Śląskiej.

W 2015 roku Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach rozpoczęła projekt: Filiżanka Katowice 2015.

Celem projektu było stworzenie nowej formy fasonu Katowice produkowanego w latach 30. XX wieku przez Fabrykę Porcelany Giesche Katowice Bogucice. Zaproszeni do projektu studenci zaprojektowali fason Katowice 2015. Projektowali również nowe sygnatury dla tego fasonu. Projektanci nawiązali do industrialnej przeszłości regionu czy czarnego węgla. Były również odniesienia do etnodizajnu wprowadzające elementy koronki koniakowskiej czy haftu krzyżykowego. Także pojawiły się wzory nawiązujące do wzornictwa Art Deco. Zwycięskie prace odznaczają się wysokimi walorami estetycznymi. Wyniki pracy studentów można było zobaczyć podczas wystawy ASP Katowice 2015 oraz Nocy Muzeów i Festiwalu Industriada 2015 w Fabryce Porcelany Śląskiej w Bogucicach. Nagrodzone prace zostały wyprodukowane i ozdobione w BGH Network (Porcelana Bogucice). Kilka dekoracji zostało wprowadzonych do seryjnej produkcji, między innymi ozdobionych Bebokiem.

Projekt: Filiżanka Katowice 2015