Fabryki porcelany, jako towarzystwa akcyjne

Zwiedzanie Muzeum Porcelany Śląskiej to podróż w czasie przez 14 śląskich manufaktur i paletę przepięknych zabytkowych wyrobów. Muzeum poza białym złotem, udostępnia na ekspozycji dokumentację, plakaty reklamowe, wzory kalek, a nawet zabytkowe recepty kasy chorych fabryki Reinholda Schlegelmilcha z 1927r.

Wiele dokumentów ze śląskich fabryk zachowało się do dziś, w tym papierowe akcje, o których przeczytasz na naszym blogu.

Duża część śląskich fabryk porcelany była spółkami akcyjnymi i emitowały akcje. Towarzystwo akcyjne jest formą prawną, której kapitał zakładowy jest podzielony na akcje. Dzięki akcjom przedsiębiorstwa gromadzą potrzebne środki finansowe do prowadzenia produkcji. Inwestor może nabywać akcje, a następnie nimi obracać i je sprzedawać. Dlatego wiele osób posiadających akcje było współwłaścicielami fabryk porcelany. Każdy akcjonariusz otrzymywał papierowe akcje, które były o różnych nominałach. Dawne akcje cieszą się dużą popularnością wśród kolekcjonerów.

Formę spółek akcyjnych miały między innymi: Krister Porcellan Manufaktur Waldenburg / Manufaktura Porcelany Kristera Wałbrzych, Tielsch Porzellanfabrik Altwasser / Fabryka Porcelany Tielsch Stary Zdrój, Porzellanfabrik Koenigszelt / Fabryka Porcelany Jaworzyna Śląska, Giesche Fabryka Porcelany dawniej Czuday, Fabryka Kalkomanii Wunderlicha ze Starego Zdroju, a także fabryki porcelany z Kowar, Leszczyńca, Mysłakowic, Parowej, Rudy Śląskiej Bykowiny, Białej Wody, Stoszowic czy Suliszowa Zofiówki.

Akcja Porzellanfabrik Koenigszelt Jaworzyna Śląska 1935 rok

Irena i Roman Gatys