Tułowicki porcelit

Od 20 lipca 2024r. w Muzeum Porcelany Śląskiej można oglądać wystawę porcelany użytkowej z lat 50 i 60 XXw. Na ekspozycji można zauważyć wiele ciekawych fasonów „New Look”, w tym wyroby z Tułowickich Zakładów Porcelitu Stołowego, zaprojektowanych przez projektancką parę Lucynę i Kazimierza Kowalskich. Fason „Opole” zdobiący stół kawowy, został nagrodzony na Targach Krajowych w Poznaniu w 1964r.

Po II wojnie światowej i zmianie granic, fabryka w Tułowicach rozpoczęła produkcję w 1946 roku pod nazwą „Fabryka Porcelany w Tułowicach”, jednak po dwóch latach podjęto decyzję, by porcelanę zamienić na porcelit czyli pół-porcelanę. W 1948 roku fabryka przyjęła nazwę „Tułowice Zakład Porcelitu Stołowego”. Zmiana materiału z porcelany na porcelit miała złe i dobre strony. Złą był brak możliwości produkcji wysokiej klasy cienkościennej porcelany, którą można było eksportować do USA, gdzie porcelana z Tillowitz miała ugruntowaną renomę. Wyroby porcelitowe nie mogły zastąpić wyrobów RS Prussia. Dobrą stroną była możliwość wypalania porcelitu w niższej temperaturze, a tym samym oszczędność na materiale do zasilania pieców do wypału. Dodatkowym atutem był fakt, że wyroby porcelitowe rzadko pękają przy wypale, w przeciwieństwie do porcelany. Dzięki wybitnym projektantom Lucynie i Kazimierzowi Kowalskim fabryka mogła produkować rewelacyjne wzory polskiego designu. Dla fabryki projektowała także Zofia Pal, Bożena i Wojciech Mączyńscy. Fabryka produkowała figurki „New Look” IWP projektantów, a wśród nich Lubomir Tomaszewski, Hanna Orthwein, Mieczysław Naruszewicz, Henryk Jędrasiak.

Gerda Janus prezentująca wyroby fabryki porcelitu w Tułowicach