Komplety dla palaczy

W XIX i XX wieku do lat 80 produkowano bardzo modne komplety dla palaczy. Wówczas świadomość na temat szkodliwości palenia przez lata była znikoma. Nikt nie zakładał, że palenie papierosów, cygar czy tytoniu uzależnia i jest winne wielu śmiertelnym chorobom.
Porcelanowe komplety dla palaczy składały się z tacy, pojemnika na papierosy, popielniczki, zapalniczki lub pojemnika na zapałki, czasami świecznika. Komplety różniły się bardzo często wyposażeniem, jednak znajdowały się wtedy prawie w każdym domu, czy mieszkaniu. Były komplety dla palaczy cygar, dla palaczy papierosów, dla grających w brydża czy skata. Komplety były bardzo ładnie zdobione i miały ciekawe formy.

Większość fabryk produkowała porcelanę dla palaczy: Carla Tielscha ze Starego Zdroju / Altwasser później Fabryka Porcelany „Wałbrzych”, Carla Kristera później Fabryka Porcelany „Krzysztof” z Wałbrzycha / Waldenburg, August Rappsilber z Jaworzyny Śląskiej / Koenigszelt później Fabryka Porcelany „Karolina”, Louis Loevinson i Paul Donath z Parowej / Tiefenfurt, von Frankenberg z Tułowic / Tillowitz, Hermanna Ohme ze Szczawienka / Niedersalzbrunn, Giesche później Fabryka Porcelany „Bogucice” z Katowic Bogucic.

Autentyczne eksponaty Muzeum Porcelany Śląskiej

Autor: Roman Gatys