Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach zaprasza na kolejną wystawę czasową w ramach cyklu Porcelanowe Dziedzictwo. Tym razem przybliżymy historię i dorobek jednej z najciekawszych, a dziś często zapomnianych fabryk porcelany – manufaktury w Jaworzynie Śląskiej, działającej nieprzerwanie od 1860 roku aż do zakończenia II wojny światowej.
Wernisaż wystawy:
8 czerwca 2025 r. (niedziela), godz. 14:00
Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach, ul. Porcelanowa 2E
Wystawa obejmuje okres działalności fabryki od jej powstania do 1945 roku i prezentuje najciekawsze oraz najlepiej zachowane wyroby: serwisy stołowe, wazony, świeczniki, talerze okolicznościowe, lampy, a także porcelanowe figurki.
Kilka faktów z historii fabryki:
- Założycielem był mistrz murarski Traugott Silber, a fabryka szybko zdobyła renomę jako jeden z największych producentów porcelany na Śląsku.
- W latach 1870–1876 jej siostrzaną wytwórnią była Fabryka Porcelany w Tułowicach.
- Od 1886 roku działała jako Towarzystwo Akcyjne, wspierane finansowo przez Bank Struppa z Turyngii.
- W 1905 roku weszła w skład koncernu Lorenz Hutschenreuther z Bawarii – jednego z największych w Niemczech.
- Fabryka należała do elitarnych związków niemieckich producentów porcelany i zdobyła m.in. złoty medal na Wystawie Światowej w Paryżu w 1937 roku.
- Do najbardziej znanych serwisów należały: Charlotta, Freia, Derby, Gloria, Regina, Irene, a do prawdziwych rarytasów – serwisy srebrzone oraz zdobione podobizną Myszki Miki na licencji Walta Disneya.
Jaworzyna Śląska miała swoje przedstawicielstwa handlowe na całym świecie, a jej wyroby do dziś można znaleźć w kolekcjach prywatnych i muzealnych na wielu kontynentach.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy i poznania tej wyjątkowej historii zaklętej w porcelanie. Wstęp na wernisaż jest wolny!
