Porcelana Nagrobna w Muzeum Porcelany Śląskiej” – listopadowa wystawa czasowa

Muzeum Porcelany Śląskiej zaprasza na niecodzienną wystawę porcelanowych wyrobów ze Śląskich Fabryk.

Od wieków ludzie chcąc uczcić pamięć o zmarłych budują cmentarze i groby dla swoich bliskich. W XIX wieku fabryki porcelany rozpoczęły produkcję rzeźb, nagrobków i rozmaitego asortymentu galanterii cmentarnej. Śląskie fabryki i manufaktury porcelany wytwarzały m.in.: nagrobki, książki nagrobne, tablice na epitafia w różnych kształtach i stylach. Podejmując temat święta zmarłych Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach przygotowało przykłady wyposażenia cmentarnego z porcelany w języku polskim i niemieckim. Są to niemi świadkowie historii naszego regionu. Zapraszamy na unikatową podróż w czasie pełną twórczości i zadumy.

Ekspozycja pochodzi z kolekcji prywatnych zbiorów państwa Ireny i Romana Gatys – doskonale znanych na rynku kolekcjonerskim. Podczas otwarcia autorzy wystawy opowiedzą o wyrobach i producentach galanterii cmentarnej na Śląsku.
Wystawa ukazuje nie tylko rzeźbę w porcelanie oraz porcelanę w rzeźbie. Jest doskonałym czasem na refleksję i zadumę nad fotografią oraz malarstwem nagrobnym listopadowego święta zmarłych.

W dniach od 02 do 30 listopada zapraszamy do obejrzenia unikalnej wystawy czasowej w Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach.