Porcelana jako wyrób początkowo bardzo plastyczny, a po wypale trwały i odporny na warunki atmosferyczne i kwasy, znalazła swoje zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki: w elektroporcelanie, laboratoriach, ale i również w gastronomi czy jubilerstwie. Na naszej wystawie w Muzeum Porcelany Śląskiej można podziwiać porcelanowe sztućce, zaparzacze do herbaty, grzałki do lokówek, pierwsze powojenne porcelanowe czajniki z grzałką i wiele innych ciekawych elementów i przyborów damskiej toaletki.
Od wieków biżuteria towarzyszy nam ludziom, czyli jej twórcom. Od starożytności do dzisiaj tworzy się niekończące nowe wyroby inspirowane modą i dostępną technologią. Dzisiaj powstaje dużo porcelanowych wyrobów oprawionych w srebro lub stal nierdzewną z uszkodzonej porcelany, produkowaną przez różnych producentów. Biżuterię z porcelany produkowały już wcześniej, szczególnie w latach 20. i 30. XX wieku, niemieckie fabryki w tym Miśnia i Rosenthal. Jednak nie było takiej tradycji w naszych śląskich fabrykach. Dopiero w latach 70. XX wieku w jednej ze śląskich fabryk porcelany rozpoczęto produkcję porcelanowej ręcznie malowanej biżuterii. Była nią Fabryka Porcelany Bogucice z Katowic Bogucic. W Bogucicach produkowano kolczyki, broszki i zawieszki oprawione w srebro. Porcelanowe kaboszony były malowane ręcznie w motywy kwiatowe i oprawione w metal szlachetny. Większość wyprodukowanej porcelanowej biżuterii było eksportowanej do Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Z powodu braku sygnatur na tej biżuterii, dzisiaj jest ciężko ją odnaleźć na rynku antykwarycznym.
Pojemnik na szpile do kapelusza – R. S. Prussia 1905-1925 oraz drzewko na biżuterię – R. S. Germany 1916-1945, eksponaty Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach