Medale porcelanowe

Na wystawie stałej w Muzeum Porcelany Śląskiej przedstawiamy ekspozycję porcelany z 14 śląskich manufaktur. Jest to niezwykła podróż po historycznym świecie wyrobów, które miały zastosowanie 100, a nawet 200 lat temu.

Fabryki produkowały serwisy kawowe i obiadowe, wazy, patery, figurki, przybory kosmetyczne, izolatory wysokich napięć czy oprawy świetlne. Na wystawie prezentujemy również porcelanę okolicznościową.

Królewska Manufaktura w Miśni / Koenigliche Manufaktur Meissen w latach 20. XX wieku rozpoczęła masową produkcję medali okolicznościowych. Jej śladem poszły inne fabryki i manufaktury porcelany i zaczęły produkcję medali porcelanowych okolicznościowych wprowadzając ich na rynek tysiące. Porzellan Manufaktur Krister Waldenburg / Fabryka Porcelany Kristera z Wałbrzycha, Porzellanfabrik Rauschert Schmiedeberg / Fabryka Porcelany Rauscherta z Kowar i Porzellanfabrik Koenigszelt / Fabryka Porcelany Koenigszelt w okresie międzywojennym, wyprodukowały wiele okolicznościowych medali. Po II wojnie światowej Fabryka Porcelany Krzysztof w Wałbrzychu, Fabryka Porcelany Wałbrzych w Wałbrzychu, Fabryka Porcelany Karolina w Jaworzynie Śląskiej, Fabryka Porcelitu w Tułowicach i Fabryka Porcelany Bogucice w Katowicach Bogucicach produkowały wiele ciekawych medali porcelanowych, w tym medal z papieżem Janem Pawłem II na rozpoczęcie pontyfikatu i kompozytorem Fryderykiem Chopinem. Wiele okolicznościowych medali w Bogucicach zaprojektował modelarz i projektant A. L. Kossowski.

Medale porcelanowe, Krister Porzellan-Industrie AG, Wałbrzych, 1923