Wakacje u Ceramika

Koniec roku szkolnego oznacza długo wyczekiwane wakacje. Zarówno dzieci, młodzież, jak i rodzice mają okazję, aby wspólnie i aktywnie spędzić czas. Do najciekawszych miejsc na Opolszczyźnie, doskonałych na jednodniową wycieczkę należy Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach, w którym na zbliżający się sezon przygotowaliśmy szereg niezwykłych atrakcji, absolutne TOP10, w tym cykliczne wykłady i warsztaty lepienia z gliny i dekorowania wzorem opolskim.

W Lipcu i Sierpniu zapraszamy od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 18:00. Zwiedzanie Muzeum to podróż w czasie. W teatralnej scenerii prezentowane są wyroby porcelanowe z różnych epok i stylów, pochodzące ze śląskich fabryk i manufaktur.

Ramowy plan wydarzeń

Dzień MiesiącNazwa wydarzenia
22-23CzerwiecPrzywitanie Wakacji w Królestwie Porcelany – prezentacje zabytkowych  eksponatów z Myszką Miki i otwarcie wystawy elektro porcelany
30CzerwiecWykład Ireny i Romana Gatys z cyklu „Historie wypalone w porcelanie”
pt. Piękno Żarskiej Porcelany
5LipiecPlastyka u Ceramika – ulep swoją figurkę
13-14LipiecZakamarki. Kuratorskie zwiedzanie Muzeum
20-21LipiecOtwarcie wystawy „New Look. Polska porcelana lat 50-tych i 60-tych”
28LipiecWykład Ireny i Romana Gatys z cyklu „Historie wypalone w porcelanie”
pt. Tajemnice fabryki Carla Tielscha
3-4 SierpieńZakamarki. Kuratorskie zwiedzanie Muzeum
9SierpieńPlastyka u Ceramika – ulep swoje naczynie
15-18SierpieńOsobliwe przedmioty – zwiedzanie pełne zagadek
25SierpieńWykład Ireny i Romana Gatys z cyklu „Historie wypalone w porcelanie”
Fabryka porcelany Carla Kristera
30SierpieńPożegnanie wakacji z porcelanową grą terenową

Wykłady Ireny i Romana Gatys
Comiesięczny cykl spotkań autorskich pt. „Historie wypalone w porcelanie” przedstawia historię przedwojennych śląskich manufaktur porcelany. Na spotkaniach prezentowane są polskie fabryki porcelany, elementy zbiorów kolekcjonerów oraz dokumentacji. Porywająca opowieść o historii fabryk śląskich z intrygującymi wzmiankami i ciekawostkami.
 

Zakamarki. Kuratorskie zwiedzanie Muzeum
Zwiedzanie Muzeum z możliwością wejścia na niedostępną na co dzień  ekspozycję – m.in. możliwość wykonania pamiątkowych zdjęć na przedwojennym ruchomym kole garncarskim, czy w fotelu Prezesa fabryki. Podpisz oryginalnym, zabytkowym piórem listę obecności w dawnej księgowości!

Plastyka u Ceramika
Zajęcia plastyczne dla dzieci i dorosłych. Warsztaty edukacyjne formowania z glinki uczą cierpliwości, rozwijają wyobraźnię uczestników.  Praca na glinie pogłębia estetyczną wrażliwość i uczy skupienia. Dzieci nie potrafią się przy tym zajęciu oderwać od stołu! To świetna zabawa i relaks w jednym!

New Look. Polska porcelana lat 50-tych i 60-tych
Styl New Look na porcelanie charakteryzowała asymetryczna forma oraz odważne kontrastowe kolory. Na wystawie prezentujemy wyroby z porcelany słynnych projektantów m.in. Wincentego Potackiego, Lucyny i Kazimierza Kowalskich, Zygmunta Buksowicza czy Mieczysława Naruszewicza. Zaaranżowane wnętrza przedstawiają projekty znanych czeskich designerów m.in. Jindřicha Halabali oraz Bohumila Samuela Kecira.

Osobliwe przedmioty
Zagadkowe zwiedzanie muzeum przygotowane z myślą o dzieciach, które uwielbiają zagadki! Duch Schlegelmilcha narobił w fabryce ambarasu i pochował osobliwe przedmioty z dawnych lat i to właśnie Ty musisz pomóc nam je odnaleźć! Piszesz się na wyprawę pełną wrażeń?

Porcelanowa gra terenowa
Zdobądź mapę skarbów i podążaj śladami złośliwego ducha, który nawiedził fabrykę i pochował nasze cenne skarby. Szukaj z nami skarbów! Zdobądź wszystkie pieczątki i zyskaj szansę na nagrodę! Gra w poszukiwaniu skarbów jest idealną zabawą dla dzieci w każdym wieku. Jesteś spostrzegawczy? Zagraj z nami!

Szczególnie serdecznie zapraszamy dzieci z kolonii i półkolonii z Opolszczyzny! To wspaniała okazja, aby spędzić czas w twórczy sposób, rozwijając swoje umiejętności i pasje. Nasze warsztaty są dostosowane do różnych grup wiekowych, a doświadczeni instruktorzy zapewnią, że każde dziecko znajdzie coś dla siebie.

Do zobaczenia w Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach!