Fasony „Katowice” i “Krystyna” Giesche

W okresie międzywojennym województwo śląskie było wiodącym województwem we wszystkich dziedzinach gospodarki II Rzeczypospolitej. Fabryka Porcelany Giesche zatrudniała wybitnych projektantów i artystów, którzy projektowali dla fabryki wspaniałe serwisy. Jednym z największych osiągnięć artystycznych zaprojektowanym w okresie międzywojennym dla Fabryki Porcelany Giesche w Katowicach-Bogucicach były serwisy „Katowice” i „Krystyna”.

Serwis „Каtowice” został wykonany i wszedł do produkcji prawdopodobnie na początku lat 30. XX wieku. Serwis ten stanowił wizytówkę przedwojennego województwa śląskiego; kojarzono go z tradycją i śląską kulturą. W katalogach nazywany był fasonem nowoczesnym. W katalogu Jakuba Grossa z Krakowa reklamowano go słowami: „Serwis do kawy Katowice w nowoczesnym fasonie zdobi piękny deseń, stylizowane liście oraz uszka srebrzone”.

Mlecznik Katowice i Krystyna, Fabryka Porcelany Giesche

W Muzeum Porcelany Śląskiej można podziwiać wybrane serwisy wyprodukowane przez Giesche.  “Forma 36”, “Łucja” czy zdobiony srebrnym lusterem, efektowny “Empire” w stylu Art déco. Pokazujemy wyroby fabryki Giesche na przestrzeni wielu lat funkcjonowania koncernu. Zapraszamy do Tułowic!