Polski New Look

Po drugiej wojnie światowej „New Look” czyli Nowy Styl pojawił się w sztuce użytkowej wprowadzając nowe formy designu, który miał ukazać urodę sztuki użytkowej. Już w 1945 roku w Warszawie Wanda Telakowska, ogłasza potrzebę zniesienia podziału sztuki „czystej”, „użytkowej” i stworzenie sztuki codziennej, obywatelskiej.

W 1950 powstaje Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, w którym Wanda Telakowska obejmuje stanowisko dyrektora artystycznego. Jej mottem było „piękno na co dzień i dla wszystkich”. Instytut stał się ważną instytucją projektującą wyroby „New Look”. Zatrudniano absolwentów warszawskiej ASP. Rozpoczęto projektowanie figurek, serwisów kawowych, obiadowych, pater ozdobnych, zestawów do likierów i zimnych napojów. Wyroby „New Look” tworzyli również absolwenci Wydziału Ceramiki i Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu i innych szkół artystycznych.

Wyroby „New Look” były produkowane przez ZSP „Bogucice” w Katowicach Bogucicach, Fabrykę Porcelany „Wałbrzych” i „Krzysztof” w Wałbrzychu, Fabrykę Porcelany „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej, a także Fabrykę Porcelitu w Tułowicach.

W Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach, można odwiedzić specjalnie wydzielony pokój z wyposażeniem „New Look”.