Wschodnioniemieckie Warsztaty, Nysa, Górny Śląsk

W Nysie w 1924 roku staraniem Alfreda Hadelta, proboszcza parafii w Polskim Świętowie koło Nysy (niem. Altwette bei Neisse), Konserwatora Zabytków Prowincji Górnośląskiej, członka zarządu Nyskiego Towarzystwa Sztuki i Starożytności utworzono Wschodnioniemieckie Warsztaty Chrześcijańskiej Sztuki i Rzemiosła Artystycznego w Nysie, które zajęły się projektowaniem, produkcją i zamawianiem zaprojektowanych wyrobów i produkcją dewocjonaliów na wysokim poziomie artystycznym.

Celem warsztatów było również pokazanie i wprowadzenie nowego kierunku w sztuce Art Deco w sztuce chrześcijańskiej. Warsztaty znalazły siedzibę w dawnym budynku arsenału, w którym powstały pracownie ceramiki, haftu, metalu, malarstwa i snycerki. Były tam też mieszkania dla artystów, sale wykładowe i wystawowe.

Logo Wschodnioniemieckich Warsztatów Chrześcijańskiej Sztuki i Rzemiosła Artystycznego

Kierownikiem warsztatów został profesor Richard Adolf Zutt urodzony w 1887 roku w Bazylei, szwajcarski artysta rzeźbiarz i malarz. Profesor Zutt zaprojektował wiele figurek i kropielniczek, które były produkowane u Reinholda Schlegelmilcha w Fabryce Porcelany Tułowice (Porzellanfabrik Tillowitz). Profesor umiera w 1938 roku w czasie rejsu statkiem przez Kanał Sueski.

Irena i Roman Gatys