Powstanie Fabryki Porcelany Carla Tielscha w Starym Zdroju w 1845 – 1945

Porcelanowy przycisk do papieru z nazwą i sygnaturą fabryki porcelany Tielsch

Manufaktura Porcelany Carla Tielscha powstała w 1845 roku w Starym Zdroju Wałbrzych (niem. Tielsch Porzellan Manufaktur Altwasser Waldenburg). Jej XIX-wieczne luksusowe wyroby porcelanowe były porównywane z wyrobami Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśnii (niem. Meissen) i Królewskiej Manufaktury Porcelany KPM w Berlinie. Na targach i wystawach światowych produkty otrzymywały liczne nagrody i wyróżnienia. Jako pierwsza fabryka porcelany na świecie w 1906 roku zastosowała piec tunelowy do wypalania porcelany. W 1921 roku weszła w skład koncernu Hutschenreuthera z Bawarii. Na Targach Lipskich wyroby Tielscha były wystawiane w jednym z najpiękniejszych salonów wystawienniczych tzw. „Pałacu Porcelany”.  Stulecie powstania fabryka Tielscha obchodziła w 1945 roku. Stuletnia niemiecka historia fabryki dobiega końca. W maju 1945 roku fabrykę zajmują oddziały radzieckie i demontują maszyny w celu wywiezienia ich do ZSRR. Po proteście władz polskich, maszyny zostają zwrócone.

Fabryka przyjęła nazwę „Tielsch Państwowa Fabryka Porcelany”. W 1952 roku zakład zmienił nazwę na „Wałbrzych Państwowa Fabryka Porcelany” i wprowadza nowy znak fabryczny, który był używany do 2011 roku, do zamknięcia fabryki.  Wyśmienita porcelana z Wałbrzycha gościła na naszych stołach ponad 60 lat. Nowi właściciele Świerczyński – Kułakowski Fabryki Porcelany Wałbrzych w Wałbrzychu, zadbali by w 1995 roku z okazji 150 – lecia założenia fabryki godnie uczcić jubileusz. Zaprojektowano wiele reklamowych wyrobów, katalogów i sygnatur, które pokazują nam najlepsze wyroby produkowane przez wałbrzyską fabrykę na 150 lecie.