Myszka Miki na śląskiej porcelanie

W 1928 roku Walt Disney pokazał film animowany z Myszką Miki, za którą w 1932 roku otrzymał honorowego Oscara. W 1931 roku fabryka Porcelany Koenigszelt w Jaworzynie Śląskiej na Targach Lipskich (Leipziger Messe) pokazała komplety śniadaniowe oraz inne wyroby z porcelany z podobizną Myszki Miki. Fabryka z Jaworzyny Śląskiej otrzymała prawo do zdobienia porcelany z Myszką Miki, a fabryka porcelany Rosenthal miała prawo do produkowania porcelanowych figurek. Dzięki emisjom kinowym, filmy Disneya cieszyły się ogromnym powodzeniem, a tym samym porcelana z motywem Myszką Miki stała się prawdziwym hitem sprzedaży w Niemczech. Po drugiej wojnie światowej Myszka Miki pojawiła się razem z psem Pluto, psem Goofy i Kaczorem Donaldem na porcelanie z Bogucic, Jaworzyny Śląskiej czy Wałbrzycha (Fabryka Porcelany Wałbrzych i Kristoff).

W Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach dostępna jest kolekcja porcelany produkowanej m.in. dla paryskiego Disneylandu z wizerunkiem kultowej Myszki Miki oraz postaciami z baśni Braci Grimm.

Muzeum w okresie letnim zaprasza na warsztaty ceramiczne “Plastyka u Ceramika”.

Myszka Mickey, porcelana Karolina Jaworzyna Śląska